ΣΥΡΙΖΑ Συνασπισμός Ριζοσπαστικής Αριστεράς


Επικοινωνία / Contact RSS Twitter Facebook YouTube flickr

08/10/2012

ΣΥΓΚΡΟΤΗΣΗ ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΤΟΠΙΚΗΣ ΑΥΤΟΔΙΟΙΚΗΣΗΣ ΤΟΥ ΣΥΡΙΖΑ-ΕΚΜ



     Το Σάββατο 6 Οκτωβρίου 2012 πραγματοποιήθηκε η πρώτη  πανελλαδική συνάντηση για τη δημιουργία του τμήματος Τ.Α., ως υλοποίηση της απόφασης της γραμματείας  του ΣΥΡΙΖΑ-ΕΚΜ, που αναφέρεται  στη συγκρότηση των τμημάτων, που θα επεξεργάζονται την πολιτική μας στους επιμέρους τομείς και θα συνδέονται με την κοινοβουλευτική δουλειά μέσω των ΕΕΚΕ (Επιτροπές Ελέγχου Κοινοβουλευτικού Έργου).

      Στην συνάντηση αυτή μετείχαν 195 σύντροφοι και συντρόφισσες από όλο το φάσμα της Αυτοδιοίκησης: Αιρετοί και στους δύο βαθμούς Τ.Α., Εργαζόμενοι στους ΟΤΑ, Μέλη των γραμματειών ή των συντονιστικών επιτροπών των δημοτικών και περιφερειακών παρατάξεων, Βουλευτές που συμμετέχουν στην ΕΕΚΕ του Υπουργείου Εσωτερικών, Επιστημονικοί συνεργάτες στην δουλειά της ΕΕΚΕ του Υπουργείου Εσωτερικών και Επιστήμονες με εξειδικευμένες γνώσεις στην Αυτοδιοίκηση.

      Σε μια συζήτηση ζωντανή και γόνιμη ανοίχθηκαν και προσεγγίστηκαν σοβαρά θέματα της Τ.Α και κατατέθηκαν εμπειρίες συντρόφων και συντροφισσών απʼ όλα τα μέρη της Ελλάδας. Κρίθηκε αναγκαία η διοργάνωση διημερίδας για την ολοκλήρωση και επικαιροποίηση της θέσης του ΣΥΡΙΖΑ-ΕΚΜ για τα κεντρικά θέματα της Αυτοδιοίκησης, καθώς και για την αναγκαία διοικητική μεταρρύθμιση της χώρας, ως ανάγκη ενός εναλλακτικού θεσμικού πλαισίου.

     Αναφορικά με την οργάνωση του τμήματος  αποφασίστηκαν:

1.    Το τμήμα της Τ.Α., που αποτελείται από όσους συντρόφους/-ισσες καταγραφήκανε στις διαδικασίες αλλά και από όσα νέα μέλη του ΣΥΡΙΖΑ-ΕΚΜ, στην πορεία της δημιουργίας του ενιαίου πολιτικού φορέα, εκδηλώσουν την επιθυμία να συμμετάσχουν σε αυτό, θα συνεδριάζει σε ολομέλεια δύο ή τρείς φορές το χρόνο, συζητώντας τις βασικές πολιτικές επιλογές μας στο χώρο της Τ.Α.

2.    Η εκλογή γραμματείας. Η διάθεση και η διαθεσιμότητα των συντρόφων – συντροφισσών είχε και ως αποτέλεσμα την εκλογή 40 μελών στη γραμματεία  του τμήματος  η οποία θα συνεδριάζει σε τακτά χρονικά διαστήματα, θα εξειδικεύει τις πολιτικές αποφάσεις και θα αντιμετωπίζει τα τρέχοντα θέματα της Τ.Α. 

3.     Επικεφαλής και συντονιστής του Τμήματος εκλέχθηκε ομόφωνα ο σύντροφος Σπύρος Τζόκας.

4.    Υπεύθυνος από τη γραμματεία του ΣΥΡΙΖΑ-ΕΚΜ, ο σύντροφος Κώστας Πουλάκης.

5.    Η συγκρότηση δύο επιτροπών που θα ασχολούνται με τα διαφορετικά προβλήματα του Α και του Β βαθμού της Τ.Α.  

6.    Η συγκρότηση, τέλος,  τεσσάρων επιτροπών που ήδη πλαισιώθηκαν από συντρόφους και συντρόφισσες και θα εξειδικεύσουν τις απόψεις μας στα  :

•    Τα οικονομικά και τον αναπτυξιακό προγραμματισμό της Τ.Α,

•    Την κοινωνική πολιτική και την κοινωνική αλληλεγγύη,

•    Το περιβάλλον και τη διαχείριση των απορριμμάτων και,

•    Την επιτροπή για τα θεσμικά ζητήματα.

ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΙΚΗ  ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΤΜΗΤΑΤΟΣ ΤΑ

1.    ΑΡΒΑΝΙΤΑΚΗ ΚΑΤΕΡΙΝΑ – ΑΤΤΙΚΗ

2.    ΑΥΛΩΝΙΤΟΥ ΕΛΕΝΗ – ΑΤΤΙΚΗ

3.    ΑΣΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ ΓΕΩΡΓΙΑ - ΕΔΣΝΑ

4.    ΒΛΑΣΤΟΣ ΓΙΩΡΓΟΣ – ΚΡΗΤΗ

5.    ΒΑΡΔΟΥΛΑΚΗΣ ΜΑΝΩΛΗΣ - ΚΡΗΤΗ

6.    ΓΑΛΙΑΤΣΑΤΟΣ ΘΟΔΩΡΟΣ – ΙΟΝΙΑ ΝΗΣΙΑ

7.    ΓΚΟΤΣΗΣ ΗΡΑΚΛΗΣ – ΑΤΤΙΚΗ

8.    ΓΚΟΤΣΟΠΟΥΛΟΣ ΘΟΔΩΡΟΣ – ΑΤΤΙΚΗ

9.    ΓΚΟΛΦΙΝΟΠΟΥΛΟΣ ΓΙΑΝΝΗΣ

10.    ΔΡΙΜΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ – ΜΕΣΣΗΝΙΑ

11.    ΖΟΥΝΗΣ ΠΕΤΡΟΣ – ΑΡΚΑΔΙΑ

12.    ΚΑΛΑΦΑΤΗΣ ΜΙΧΑΛΗΣ – ΑΤΤΙΚΗ

13.    ΚΑΡΑ ΕΙΡΗΝΗ – ΑΤΤΙΚΗ

14.    ΚΥΛΑΚΟΥ ΚΑΙΤΗ – ΠΕΙΡΑΙΑΣ

15.    ΚΥΠΡΙΑΝΙΔΟΥ ΕΡΜΙΝΑ – ΑΤΤΙΚΗ

16.    ΛΥΧΡΟΣ  ΓΙΑΝΝΗΣ – ΠΑΤΡΑ

17.    ΜΕΝΟΥΝΟΣ ΠΕΡΙΚΛΗΣ   

18.    ΜΕΡΤΙΝΟΣ ΓΙΏΡΓΟΣ – ΠΟΕ – ΟΤΑ

19.    ΜΠΑΔΟΓΙΑΝΝΗΣ ΑΚΗΣ – ΑΤΤΙΚΗ

20.     ΜΠΙΖΑΣ ΘΩΜΑΣ – ΠΟΕ-ΟΤΑ

21.    ΜΠΙΡΜΠΑΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ – ΑΤΤΙΚΗ

22.    ΜΠΟΥΚΑΣ ΚΩΣΤΑΣ – ΑΤΤΙΚΗ

23.    ΜΥΤΑΦΙΔΗΣ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΣ – ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

24.    ΠΑΛΛΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ – ΜΥΤΙΛΗΝΗ

25.    ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΓΙΑΝΝΗΣ – ΗΠΕΙΡΟΣ

26.    ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΚΩΣΤΑΣ – ΠΕΙΡΑΙΑΣ

27.    ΠΑΠΑΖΟΓΛΟΥ ΑΓΓΕΛΙΚΗ – ΑΤΤΙΚΗ

28.    ΠΟΡΤΑΛΙΟΥ ΕΛΕΝΗ – ΑΤΤΙΚΗ

29.    ΠΟΥΛΑΚΗΣ ΚΩΣΤΑΣ – ΘΕΣΣΑΛΙΑ

30.    ΠΑΝΤΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ – ΑΤΤΙΚΗ

31.    ΠΕΤΡΑΚΗ ΜΑΡΙΑ

32.    ΠΟΥΛΟΥ ΓΙΩΤΑ

33.    ΣΑΚΟΥΤΗΣ ΝΙΚΟΣ – ΑΤΤΙΚΗ

34.    ΣΚΟΥΤΑΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ – ΑΤΤΙΚΗ

35.    ΤΖΟΚΑΣ ΣΠΥΡΟΣ – ΑΤΤΙΚΗ

36.    ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΥ ΜΑΡΩ – ΑΤΤΙΚΗ

37.    ΤΣΙΤΣΙΡΙΓΚΟΣ ΒΑΣΙΛΗΣ – ΣΤΕΡΕΑ ΕΛΛΑΔΑ

38.    ΦΙΛΙΠΠΟΥ ΠΕΤΡΟΣ – ΑΤΤΙΚΗ

39.    ΧΑΡΙΤΟΣ ΤΑΚΗΣ – ΘΡΑΚΗ

40.    ΧΑΤΖΗΔΙΑΜΑΝΤΗΣ ΑΝΤΩΝΗΣ – ΛΗΜΝΟΣ



Χρησιμοποιούμε cookies για να σας προσφέρουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία πλοήγησης και να αναλύουμε την επισκεψιμότητα της ιστοσελίδας μας. Με την παραμονή σας στην ιστοσελίδα, αποδέχεστε τη χρήση cookies όπως αυτή περιγράφεται στην Πολιτική Cookies ΟΚ